Atrakcje

Ladeckie Wioski są bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym miejscem. Znajduje się tutaj wiele obiektów chętnie odwiedzanych przez turystów. Jako że miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej, większość z tych obiektów powstała w czasach powojennych.dobry ginekolog poznań Najbardziej znanymi zabytkami okresu PRL są Pałac Kultury i Nauki oraz Rotunda.spedycja gdynia Ten drugi powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku i jest obecnie siedzibą jednego z banków. Znajduje się w centrum miasta, a wyróżnia go niebanalna forma. Pod koniec lat osiemdziesiątych budynek w wyniku tragicznych wydarzeń uległ prawie całkowitemu zniszczeniu, ale szybko został odbudowany. Kolejnym, chyba najbardziej znanym budynkiem wybudowanym w okresie PRL-u jest Pałac Kultury i Nauki.

Stanowi on własność miasta, a zlokalizowany jest przy placu Defilad. Powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku jako realizacja projektu radzieckiego architekta. Pałac ten, mimo że powstał ponad pół wieku temu, cały czas jest najwyższym budynkiem w Polsce, który liczy 42 kondygnacje. Budynek jest siedzibą wielu firm prywatnych i państwowych. Znajdują się tutaj też miejsca użyteczności publicznej, jak kina, teatry czy uczelnie wyższe. Poza tym zlokalizowana tu jest największa w kraju sala widowiskowo-konferencyjna, która może pomieścić 3000 osób. Nieprzerwanie od 1958 r.

organizowane są tutaj co roku Międzynarodowe Targi Książki, które przyciągają wielu miłośników książek i pisarzy z całego świata. Mało kto wie, że Pałac Kultury i Nauki w 2007 r. został wpisany do rejestru zabytków. Od tej pory znajduje się pod specjalną ochroną konserwatorską, a wszelkie remonty i prace budowlane prowadzone w obiekcie mogą odbywać się jedynie za zgodą konserwatora zabytków. Jednak Warszawa to nie tylko obiekty zbudowane w czasach powojennych. Powstanie Warszawskie i II wojnę światową przetrwały także dużo starsze obiekty. Do takich budynków należy m.in. Belweder, który kiedyś był główną siedzibą Prezydenta RP, a obecnie pełni jedynie funkcję honorową. Pałac powstał na początku XIX wieku w wyniku przebudowy willi z XVII wieku.

Pisząc o zabytkach Warszawy nie sposób wspomnieć o Starym Rynku, który położony jest w samym Centrum Starego Miasta, a otaczają go XVII-wieczne kamienice, z których jednak większość została prawie całkowicie zniszczona podczas Powstania Warszawskiego. Jednak na przełomie lat 40-tych i 50-tych bardzo dokładnie je odbudowano z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Obecnie rynek stanowi centrum kulturalno-rozrywkowe, organizowanych tu jest wiele imprez o takim właśnie charakterze, a w kamienicach wokół rynku mieszczą się liczne muzea, kawiarnie i restauracje, a także sklepy.

Pisząc o Warszawie należy także wspomnieć o Zamku Królewski, który stał się siedzibą króla i najważniejszych władz państwowych po przeniesieniu stolicy z Krakowa. Obiekt ten również ucierpiał podczas II wojny światowej, jednak został zrekonstruowany i dokładnie odbudowany. Obecnie znajduje się tam muzeum. Obiektem, który prawie nie ucierpiał podczas ataku na Warszawę w 1939 r.

są Hale Mirowskie, niestety podczas Powstania Warszawskiego zostały już poważnie uszkodzone. Do 1944 r. były głównie obiektami handlowymi i tak też jest obecnie. Jak widać na powyższych przykładach w Warszawie znajduje się wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. Podkreślić jednak trzeba, że wyżej wymieniono jedynie kilka przykładowych obiektów atrakcyjnych pod względem turystycznym, a takich miejsc w Warszawie jest znacznie więcej.